BİZİ TAKİP EDİN

Eataly'yi Keşfet

Noel Zamanı İtalya: Yemekleri ve Gelenekleri

Rome Italy

İtalya’da şehirler sezonun ruhuna uygun olarak tatil sezonlarında canlanmaya başlar. Şehirler ve köyler, parıldayan ışıklarla, tatil pazarlarıyla, lezzetli yiyecek ve içeceklerle dolup taşar.

İtalya'da yılın en büyük tatili Noel’dir. Dini bir bayram olan Noel’de aileler ve arkadaşlar bir araya gelir ve keyifli vakit geçirilir. Popüler bir İtalyan atasözünün belirttiği gibi, “Natale con i tuoi e Pasqua con chi vuoi” veya “Noel'i ailenizle ve Paskalya'yı istediğiniz kişiyle geçirin”.

Sevdiklerinizle çevrili Noel Arifesi yemeği ve Noel Günü öğle yemeği, geleneksel İtalyan Noel yemekleri ve İtalyanların tüm yıl boyunca sabırsızlıkla beklediği yemeklerden oluşan lezzetli öğünlerle birleşiyor.  

 

KUZEY İTALYA:

Kuzey İtalyan mutfağı, verimli toprakları sayesinde zengin ve doyurucudur. Kuzey İtalya bölgeleri taze makarnayı pişirmek için yumurta kullanır. Birçok Kuzey İtalya tarifi sızma zeytinyağı yerine tereyağı ile yapılır. Bu, yörelerin geleneksel bayram yemeklerine de yansımıştır. Aslında yemeye bayıldığımız zengin ve lezzetli panettone Lombardia'dan, pandoro ise Veneto'dan gelmektedir.

 

ORTA İTALYA:

“Cucina povera” veya “basit pişirme” ile ünlü olan orta İtalya mutfağı, taze ürünler, bayat ekmek ve yakınlarda otlayan sığırlardan alınan sığır eti gibi ucuz ve kolayca bulunabilen rustik malzemelere dayalı olarak geliştirilmiştir. Bugün, bu yemekler Toscana ve Lazio gibi bölgelerin ünlü mutfağında öne çıkmaya devam ediyor. Tost ekmeği ve tavuk ciğeri ezmesi ile yapılan crostini di fegatini, Toscana’da tatil yemekleri arasında en çok sevilen yemek olmaya devam ediyor. Eğer Noel'i Roma'da kutluyorsanız, önce lazanya ve ardından kuzu allo scottadito gibi bir et yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz…

 

GÜNEY İTALYA:

Daha sıcak ve daha kuru bir iklime sahip olan Güney İtalya, deniz ürünlerinden peperoncini'ye kadar basit ve yerel ürünlere dayanan geleneksel tariflerle çeşitli lezzetlerin bir araya geldiği ünlü bir mutfağa sahiptir. Noel arifesinde gerçekleştirilen “Yedi Balık Bayramı” geleneğinin kökeni olarak bilinen Güney İtalya bölgeleri Noel Günü'nde kutlamalara devam ediyor. Izgara yılan balığı bu bölgede tatil zamanlarında tercih edilen mükemmel bir yemektir. Tatlı olarak badem, Antep fıstığı ve kuru meyve ile doldurulmuş buccellati bu tatil yemeğinin vazgeçilmezlerindendir.