BİZİ TAKİP EDİN

Eataly'yi Keşfet

İtalyanların En Popüler 5 Yılbaşı Tatlısı

2018 10 October Panettone Holiday 35 (1)

Panettone’den tiramisuya kadar benzersiz lezzetleriyle herkesin favorisi olan en iyi İtalyan tatlılarını keşfedelim!

İtalya'da, tatil sofralarının en önemli parçalarından biri tatlıdır. Milano'dan Verona'ya , en çok bilinen İtalyan tatil tatlılarından bazılarının kökenleri yüzlerce yıllık tariflerde saklıdır. Sonuç ise sevgiyi ve iyi dilekleri sembolize eden çok sayıda kek, biscotti, nuga ve daha birçok İtalyan tatlısını oluşturur.

Sevdiklerinize hediye vermenin ve iyi dileklerinizi iletmenin en güzel yolu, Eataly Market içerisinde bulunan Pasticceria di Eataly reyonumuzda bulunan benzersiz lezzetteki İtalyan tatlıları olabilir.

 

  • PANETTONE:

İtalya'nın bir numaralı Noel tatlısı olan panettone’nin kökeni, 15. Yüzyıllara kadar Milano’ya dayanır. Panettone’yi crema al mascarpone gibi sürülebilir ürünlerle birleştirip harika bir tat elde edebilir veya bir kadeh tatlı şarapla da tadını çıkarabilirsiniz.

 

  • PANDORO:

Yumurtalı bir hamurdan yapılan  ve "altın ekmek” şeklini alan Pandoro, sekiz köşeli yıldız şeklinde bir tavada pişirilir. Verona yakınlarındaki dağlardan esinlenilen pandoro pastasına karlı bir görüntü verebilmek için üzerine pudra şekeri serpilir.

 

  • TORRONE MORBIDO:

İtalya'da Torrone’ye ait ilk tarifler,  1441'de Cremona şehrinden yapılan bir kraliyet düğününden geldi. Torrone, İtalya'nın birçok pazarında ve şekerlemecisinde satılan ve tatillerin gözdesi haline gelen bir yılbaşı tatlısı oldu.

 

  • TIRAMISU :

Kahve ve pandispanya kekinin mükemmel dengesi olan tiramisu, “al beni ” anlamına gelir. Bu eşsiz geleneksel İtalyan tatlısı, espressoya batırıldıktan sonra bol kremalı bir karışımla kaplanır ve bol miktarda kakao tozu serpilerek mükemmel haline ulaşır. Sevdiklerinizi şımartmak için ya da modunuzu yükseltmek için harika bir tatlıdır! Kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanların kurtarıcısı olan bu güzel geleneksel İtalyan tatlısını Eataly Market veya Eataly App üzerinden satın alabilir, kendinize veya sevdiklerinize hediye edebilirsiniz!

 

  • CANTUCCI TOSCANI :

İki kez pişirilmiş ekstra çıtır bademli kurabiye Biscotti, tatilde sevdiklerinize ikram edebileceğiniz en ideal ev yapımı hediyelerden biridir. Toscana'da cantucci geleneksel olarak Vin Santoi tatlı şarabına batırılır ama aynı zamanda kahve veya çayın içine batırarak tüketmek için de mükemmeldir.

İtalyanların tatil geleneklerinden bir lezzeti tatil sofralarınıza nasıl ekleyeceğinizi biliyor musunuz? Eataly İstanbul'dan alışveriş yapabilir ya da tatilinizi biraz daha güzel hale getirmek için ihtiyacınız olan her malzemeyi bulabileceğiniz uygulamamız Eataly App üzerinden online alışverişinizi yorulmadan yapabilirsiniz! 

 

Boun Appetito!