BİZİ TAKİP EDİN

Eataly'i Keşfet

Burratta Peynirini Nasıl Alırsınız?

Burrata

Mozarella’nın yumuşak ve keskin tadını ne kadar beğensek de çoğu zaman yemeklerimizde nasıl ve nerede kullanacağımızı bilemiyoruz.

Puglia’da bulunan taze ve kremamsı burrata, İtalyanların en sevdikleri peynirlerden biridir. Kremaya batırılmış ve stracciatella ile doldurulmuş mozzarella peyniri keselerin içine koyulup gerilerek yapılıyor.

Aşağıda bulunan rehberimizden burratayı nasıl servis edebileceğinizi öğrenebilir, Eataly Market’e gelerek burrata çeşitlerimizi keşfedebilirsiniz.

1. HER ZAMAN ODA SICAKLIĞINDA SERVİS EDİN.

Burratanın zengin lezzetini anlamanın en güzel yolu oda sıcaklığındayken tadına bakmaktır. Servis etmeden 30 dakika önce buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığına gelmesi için dinlendirebilirsiniz.

 

2.TAZEYKEN TÜKETİN.

Taze peynir kategorisine koyduğumuz Burratayı tüketmenin en güzel zamanı hemen yapıldıktan sonradır. Burratayı aldığınız gün tüketmenizi öneririz. Kesildikten birkaç gün sonra tadı değişecektir.

 

3. BAHARAT EKLEYİN.

Daha önce hiç burrata denemediyseniz eğer, saf sızma zeytinyağı ve ince deniz tuzu ile taze ve keskin tadını güçlendirebilirsiniz.

 

4. PİZZANIZA EKLEYEBİLİRSİNİZ.

Pizzanızı fırından çıkardıktan sonra üstüne ince kesilmiş burratanızı ekleyip servis edebilirsiniz. Taze domates ve roka ile eşsiz bir uyum sağlayacaktır. Dilerseniz Prosciutto pizza ile de servis edebilir sevdiklerinizle beraber keyfini çıkarabilirsiniz.

 

5. TRÜF İLE EŞLEŞTİREBİLİRSİNİZ.

Güçlü aroması ve odunsu tadıyla burratanın soft ve keskin tadını dengeleyebileceğiniz bir eşleşme yapmaya ne dersiniz? Eğer cevabınız evetse, Burrata ve Siyah Trüfün birleşimine bayılacaksınız.

 

 6. SALATADA KULLANIN.

Mozarella peynirinin kardeşi olarak sayabileceğimiz burratayı caprese salatasında kullanabilirsiniz. Burrata bu salatanın içinde mükemmel bir lezzet yaratacaktır.

 

 

Tadım yapmaya hazır mısınız? Eataly İstanbul’da burrata çeşitlerimizi keşfedebilir, en sevdiğiniz tariflerin içine ekleyebilirsiniz.