BİZİ TAKİP EDİN

Eataly’i Keşfet

Eataly'de Paskalya Zamanı

Eataly'de Paskalya Zamanı 2

Paskalya Festivalleri:

Paskalya’nın gelişini İtalyanlar karnavallar eşliğinde kutlar. İtalyanların Paskalya için kullandığı bir atasözüne göre “Natale con i tuoi e Pasqua con chi vuoi”; yani “Noel’i ailenizle; Paskalya’yı ise istediğiniz kişiyle kutlayın.” Paskalya zamanını bazı İtalyanlar ailelerini ziyaret ederek; bazı İtalyanlar ise arkadaşlarıyla eğlenerek geçiriliyor.

Paskalya, İtalyanların dini bir bayramıdır. Bu nedenle, Giovedi Santo (Kutsal Perşembe), Venerdi Santo (Kutsal Cuma) ve Sabato Santo'( Kutsal Cumartesi) günlerinde sadece deniz mahsulleri yenir; et yemekleri yenmez. 

Pazar günü ise Paskalya Pazarının gelişini duyuran kilise çanları çalar. İtalya’nın arnavut kaldırımlı sokaklarında, şehir merkezinden Katedral’e kadar uzanan eğlenceli bir tören geçidi olur. Paskalya’nın son günü geleneksel yemekleri olan “Il Pranzo di Pasqua” ile büyük bir sofra kurularak, Paskalya kutlamaları tamamlanır.

Paskalya’nın Ertesi Günü: La Pasquetta

Sürpriz! Paskalya, adeta bitmeyen bir tatildir.

Paskalyayı takip eden Pazartesi gününe "Küçük Paskalya" anlamına gelen la Pasquetta denir.

La Pasquetta günü müzik festivalleri, oyunlar ve piknikler ile geçer. O gün Paskalya’dan kalan yemeklerle lezzetli bir sofra kurulur. Kısaca, La Pasquetta eğlenceye, arkadaşlara ve yemeğe ayrılan bir gündür!