BİZİ TAKİP EDİN

Eataly’i Keşfet

Fontanafredda Bağlarına Yolculuk

Fontanafreddaya Yolculuk 1

Bugün sizinle İtalya’nın Kuzeybatısında yer alan bir bölge olan Langhe’deki Fontanafredda bağlarını keşfedelim.
İtalya’nın özel bir bağı olan Fontanafredda, 1858 yılında Kont Emanuele Alberto di Mirafiori tarafından babası Kral Vittorio Emanuele II'nin avlanma sahasında kuruldu. İtalya'nın ilk kralı Emmanuele, cesaretiyle ve şaraba olan düşkünlüğüyle tanınıyordu.

150 yıl geçmesine rağmen günümüzde hala toprağa saygı, bağcılık geleneğine olan tutku ve yenilikçi teknolojinin kullanımı sayesinde en yüksek kalitede şaraplar üretilmeye devam ediyor.

Fontanafredda, Serralunga d’Alba, Barolo ve Diano d’Alba köylerinde 250 dönümlük engebeli araziye yayılmıştır.

Fontanafredda’nın arazisinin çeşitli toprakları kireçli olma eğilimindedir. Bu da, üzümün asitliğini korumasını sağlar. Toprak, bazı dönümlerde yüksek kum içeriğine sahip esnekken; bazı dönümlerde sert ve kil bakımından zengindir. Bu çeşitlilik, tepelere dikilen asmaların çeşitli özelliklerine katkıda bulunur.

Markanın şaraplarını üretmek için yalnızca Fontanafredda arazisinde yetiştirilen sertifikalı menşeli üzümler kullanılmaktadır. Bağların hiçbirinde kimyasal kullanılmaz. Bağlar, “organik” sertifikasına sahiptir ve çok çeşitli yerel flora & fauna için sürdürülebilir bir alan olmaya devam etmektedir.

Üzümler toplandıktan sonra şarap yapım süreci Fontanafredda’nın mahzenlerinde devam eder. Yüksek tavanların altında, on dokuzuncu yüzyıldan kalma görkemli mahzenlerde bulunan meşe fıçılar ve çelik tekneler, yaşlanmaları için kaliteli kırmızı şarapları barındırırken, günümüzde en iyi şarabı üretmek için gerekli olan tüm teknolojiyle donatılmıştır.

Bu değerli prosedür, kimlik ve köken gibi değerlerin korunmasına öncelik verir ve Fontanafredda'nın beyaz, kırmızı ve köpüklü şarapların uyumlu bir şekilde bir arada üretilmesine olanak sağlar.

Fontanafredda şaraplarını Eataly Market’te keşfedebilirsiniz!