BİZİ TAKİP EDİN

Eataly'i Keşfet

Mükemmel Sızma Zeytinyağı Nasıl Seçilir ?

How To Choose 370X270

Mükemmel Sızma Zeytinyağı Nasıl Seçilir?

Sızma zeytinyağlarımızın çok çeşitli olması nedeniyle seçim yapmakta zorlanabileceğinizi düşündük. Bu nedenle, birçok ürün arasından sızma zeytinyağını nasıl seçeceğinize dair bir kılavuz hazırladık.

Eataly'de, sizler için özenle seçip marketimizde satışa sunduğumuz sızma zeytinyağlarımızın her biri kendi benzersiz lezzet profiline sahiptir. Peki, damak zevkinize en uygun zeytinyağını nasıl seçebilirsiniz? Sızma zeytinyağı alışverişi yaparken bilmeniz gereken ilk beş maddeyi aşağıda hazırladığımız kılavuza göz atarak öğrenebilirsiniz.

1. HASAT

İlk bakmanız gereken şey, şişenin etiketindeki hasat tarihidir. Zeytinyağı alırken hasat tarihinden itibaren iki ila üç yıl içerisinde tüketmenizi öneririz. Hasat tarihine yakın satın aldığınız sızma zeytinyağlarının tatları daha güçlü olacaktır. Bazı şişelerin üzerinde hasat tarihi mevcutken, bazılarında "son kullanım tarihi” mevcuttur. Hasat tarihi ne olursa olsun, zeytinyağını açtıktan sonra üç ila beş ay içinde kullanırsanız, zeytinyağının kalitesini büyük ölçüde korumuş olacaksınız. Zeytinyağlarının defalarca oksijene maruz kalması lezzetin kalitesini düşürmeye başlayacaktır.

2. BÖLGE

İtalya genelinde yetiştirilen zeytinler büyük farklılıklar göstermektedir. Bir zeytin ağacının nerede yetiştiği, farklı zeytin türleri, iklimler, toprak ve hasat zamanı gibi faktörler bir zeytinyağının tadını büyük ölçüde etkilemektedir.

Kuzey İtalya'da (tipik olarak Liguria ve Lombardia ), zeytinyağı pürüzsüz ve çok hafif çiçek notalarına sahiptir. Balık veya risotto gibi hafif yemeklerle mükemmel bir uyuma sahiptir. Aynı zamanda ekmeğin üzerinde tüketmek için de harika bir seçenektir.

Toscana, Umbria, Marche, Campania ve Sardegna adası gibi orta İtalya'da, zeytinyağı çok otsu ve çimenli olma eğilimindedir. Bazen de biberimsi, hatta baharatlı bir bitişe sahiptir. Ekmek, bruschetta, makarna, salata ve biftek ile servis edilmek için çok uygundur.

Güney İtalya bölgelerinde (Abruzzo, Puglia, Sicilia, Calabria ve Basilicata), zeytinyağı tipik olarak güçlü bir tada, dolgun, yoğun ve zengin bir aromaya ve bazen baharatlı bir bitişe sahiptir. Bu tür zeytinyağları ekmek, balık, salata ve makarna ile servis yapmak için harikadır. Unutmayın, bu bilgiler geneldir ve her zeytinyağının, aynı bölgede bile çok farklı lezzet profilleriyle sonuçlanan benzersiz bir hikâyesi vardır!

Kuzey İtalya: Tereyağlı, yumuşak, yumuşak, narin, cevizli

Orta İtalya: Çimenli, otsu, keskin, biberli

Güney İtalya: Meyvemsi, sağlam, lezzetli, canlı

 

3. KÜLTİVAR

Şaraptaki üzüm çeşitleri gibi farklı zeytin çeşitleri de tat, renk, aroma ve doku bakımından benzersiz özelliklere sahiptir. Zeytinyağını üretmek için kullanılan zeytin çeşidini anlamak, tadının nasıl olacağına dair sizlere büyük bir fikir verecektir.

4. FİLTRELİ VEYA FİLTRESİZ

Zeytinyağı yapımı sırasında, yağda asılı duran zeytin parçacıklarını ortadan kaldıran bir filtreleme adımı vardır. Bazı üreticiler zeytinyağını filtrelemeyi tercih ederken, diğer üreticiler bu işlemi tercih etmezler. Bu sadece bir tercih meselesidir ve yağın kalitesini etkilemez. Filtrelenmemiş zeytinyağının içinde küçük zeytin parçacıkları olabilir, rengi bulanık görünebilir ve şişenin dibinde tortular olması muhtemeldir. Özellikle açıldıktan sonraki ilk iki ay boyunca başlangıçta daha yoğun bir aromaya ve daha taze bir tada sahip olan zeytinyağı filtrelenmediği için daha fazla polifenol içerecektir. Zeytin partikülleri zeytinyağının oksidasyonunu hızlandırdığı için filtre edilmemiş yağın raf ömrü daha kısadır. Öte yandan, filtrelenmiş zeytinyağı daha şeffaf ve az yoğunluğa sahip olacaktır ancak daha uzun bir raf ömrü olacaktır.

 

Her zeytinyağı benzersiz bir lezzete sahiptir. Zeytinyağını hangi yemeklerde kullanmayı sevdiğinizi anlayabilmek için yağlarımızı koklamanızı ve tatmanızı öneririz.

 

Eataly App üzerinden veya Eataly Market içerisinde satılan zeytinyağı bölümümüzden en sevdiğiniz sızma zeytinyağına karar vererek yemeklerinize lezzet katmayı unutmayın!